لپ ‌تاپ استوک بخریم یا نه؟ + گرید و سطح‌بندی لپ ‌تاپ‌های استوک

لپ ‌تاپ استوک بخریم یا نه؟ + گرید و سطح‌بندی لپ ‌تاپ‌های استوک

لپ ‌تاپ استوک بخریم یا نه؟ + گرید و سطح‌بندی لپ ‌تاپ‌های استوک

 

در سال‌های اخیر ورود لپ ‌تاپ استوک به بازار ایران، بسیار رواج یافته است؛ ولی هنوز هم بسیاری از افراد به‌درستی نمی‌دانند لپ ‌تاپ استوک چیست و در زمان مراجعه به فروشگاه‌ها برای خرید لپ ‌تاپ، گیج می‌شوند! سؤال مشترک تمام این افراد این است؛ لپ ‌تاپ استوک بخریم یا نه؟ ما در ادامه این مطلب از سایت فروشگاهی نواستوک، به پاسخ دقیق این سؤال خواهیم پرداخت.

 

لپ ‌تاپ استوک چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به این سؤال که لپ ‌تاپ استوک بهتر است یا لپ ‌تاپ نو، پاسخ دهیم؛ باید ابتدا با معنا لپ‌ تاپ استوک به‌درستی آشنا شده باشید.

لپ‌ تاپ استوک در لغت تفاوت بسیار زیادی با کاربرد آن در ایران دارد. کلمه استوک (Stock) در زبان انگلیسی به معنای موجودی ذخیره شده در انبار است؛ در واقع در سایر کشورها منظور از لپ‌ تاپ استوک، همان لپ‌ تاپ نو است که مدتی در انبار فروشگاه مانده و هنوز به فروش نرفته است! این لپ ‌تاپ‌ها معمولا در پایان هر سال با یک قیمت مناسب‌تر به حراج گذاشته می‌شوند.

همچنین در بعضی از کشورها خدمات پس از فروش به این صورت است که مشتری می‌توانند پس از خرید یک لپ ‌تاپ و یک ماه استفاده از آن، درصورتی که از کیفیت خدمات محصول راضی نباشد؛ محصول را برگردانده و پول خود را پس بگیرد! در این شرایط لپ ‌تاپ به انبار بازگردانده شده و اتیکت لپ‌ تاپ استوک روی آن نصب می‌شود. این لپ‌ تاپ‌ها پس از انجام کارشناسی درجه‌بندی شده و متناسب با درجه کارشناسی شده، دوباره قیمت‌گذاری شده و به ‌فروش می‌رسند.

در ایران اما این عبارت بیشتر برای لپ‌ تاپ‌های دست ‌دوم به کاربرده می‌شود! در واقع زمانی که شما عبارت لپ ‌تاپ استوک را می‌شنوید احتمالا منظور فروشنده لپ‌ تاپ دست ‌دومی است که مدتی توسط صاحب قبلی خود استفاده شده و به‌ هر علتی پس از مدتی برای فروش گذاشته شده است.

البته بعضی از نمایندگی‌ها در ایران هم بعضی از محصولاتی که دچار نقص فیزیکی یا آسیب جزئی باشند را به‌عنوان لپ ‌تاپ استوک به‌فروش می‌رسانند.

 

تفاوت لپ‌ تاپ استوک با لپ ‌تاپ دست دوم در چیست؟

 

 1. لپ‌ تاپ دست ‌دوم برای مدت‌زمان طولانی مورداستفاده قرار گرفته؛ ولی لپ ‌تاپ استوک معمولا حداکثر به‌ مدت یک ماه به‌صورت تست استفاده شده است.
 2. میزان استهلاک قطعات داخلی لپ ‌تاپ دست‌ دوم در مقایسه با لپ‌ تاپ استوک بسیار بیشتر است.

اکنون که با مفهوم لپ ‌تاپ استوک به‌درستی آشنا شدید؛ برای پاسخ به این سؤال که “لپ‌ تاپ استوک بخریم یا نه؟“، باید با مزایا و معایب لپ ‌تاپ استوک نیز آشنا شوید. در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

مزایای خرید لپ ‌تاپ استوک که حتما باید بدانید! 

مزایای خرید لپ ‌تاپ استوک که حتما باید بدانید!

اگر می‌خواهید بدانید که خرید لپ ‌تاپ دست ‌دوم، صرفه ‌اقتصادی دارد یا نه؟! باید ابتدا با مزیت‌های آن آشنا باشید. این مزایا عبارت است از:

 

1.  قیمت لپ‌ تاپ دست‌ دوم:

طبیعتاً اولین و مهمترین نکته‌ای که در زمان خرید لپ ‌تاپ دست ‌دوم یا استوک، نظر شما را جلب خواهد کرد؛ قیمت مناسب لپ ‌تاپ‌های دست ‌دوم است! در واقع زمانی که شما یک محصول نو و آکبند را خریداری می‌کنید؛ باید هزینه بیشتری را نیز، پرداخت کنید؛ بنابراین لپ ‌تاپ استوک به این دلیل که آکبند نیست و یا حتی در مواردی مدتی استفاده یا تعمیر شده قیمت کمتری نیز، خواهد داشت. در بعضی از شرایط، قیمت یک لپ ‌تاپ باکیفیت و با سخت‌افزار قدرتمند، از نصف هم کمتر خواهد شد!

 

2. میزان استحکام و مقاومت لپ‌ تاپ دست ‌دوم:

بیشتر لپ‌ تاپ‌های استوک یا دست ‌دوم موجود در بازار ایران، ساخت کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند؛ بنابراین از کیفیت ساخت و درنتیجه مقاومت بیشتری برخوردارند! بدنه بیشتر این لپ ‌تاپ‌ها از جنس فلز است؛ درحالیکه بسیاری از لپ ‌تاپ‌های نو موجود در بازار، از مواد اولیه باکیفیت درجه دو یا سوم و پلاستیک فشرده تولید شده‌اند.

 

3. کیفیت بهتر سخت‌افزار لپ ‌تاپ دست ‌دوم:

همان‌طور که گفتیم، بیشتر لپ‌ تاپ‌های دست‌ دوم و استوک موجود در بازار ایران، از بازارهای اروپایی و آمریکایی وارد می‌شوند؛ بنابراین کیفیت ساخت بالاتری نیز دارند! این کیفیت در قطعات سخت‌افزاری نیز صدق می‌کند.

کشورهای اروپایی، قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای کیفیت سخت‌افزار محصولات دارند؛ ولی بیشتر لپ‌ تاپ‌های نو موجود در بازار ایران، ساخت کشور چین بوده و کیفیت سخت‌افزاری ضعیف یا متوسطی دارند.

 

4. تعداد پورت متنوع بیشتر در لپ ‌تاپ دست‌ دوم:

لپ‌ تاپ‌های نو موجود در بازار ایران، از ضخامت و وزن کمتری در مقایسه با لپ‌ تاپ‌های دست‌ دوم دارند؛ به‌ همین علت تولید‌کنندگان مجبور به حذف برخی از درگاه‌های ورودی و خروجی در این لپ ‌تاپ‌ها شده‌اند. همچنین در بعضی از لپ ‌تاپ‌های نو، درایو نوری لپ ‌تاپ کاملا حذف شده است.

در مقابل لپ ‌تاپ‌های استوک یا دست ‌دوم، به‌‌واسطه ضخامت بیشتری که دارند؛ مقاومت و تعداد درگاه بیشتر و متنوع‌تری نیز دارند؛ بنابراین با خرید لپ‌ تاپ دست ‌دوم، شما احتمالا نیازی به کابل‌های تبدیل متعدد نخواهید داشت!

 

5. شرایط تعمیر و تعویض بهتر لپ ‌تاپ دست‌ دوم:

تعمیر و تعویض قطعات لپ ‌تاپ نو بسیار سخت‌تر و یا حتی در بعضی مواقع غیرممکن است! ولی با خرید لپ ‌تاپ دست‌ دوم شما امکان تعمیر و تعویض قطعات در صورت لزوم و یا حتی ارتقا لپ ‌تاپ را خواهید داشت.

 

معایب خرید لپ‌ تاپ استوک که قبل از خرید باید بدانید! 

هیچ محصولی را نمی‌توان در این دنیا خریداری کرد که در کنار مزایای بسیاری که دارد؛ هیچ عیب و نقصی نداشته باشد! خرید لپ‌ تاپ استوک یا دست ‌دوم نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت این مشتری است که باید پس از اطلاع کامل از تمام مزایا و معایب محصول، آن را متناسب با شرایط خود انتخاب و خریداری کنید؛ بنابراین ما در ادامه این مطلب از سایت فروشگاه نواستوک، به معرفی معایب خرید لپ‌  تاپ استوک نیز، خواهیم پرداخت.

 

1. لپ‌ تاپ دست ‌دوم و استوک، گارانتی معتبری ندارد!

استفاده از خدمات گارانتی شرکت‌های تولیدکننده رایانه، تنها مخصوص لپ ‌تاپ‌های نو است؛ بنابراین زمانی که لپ ‌تاپ از حالت آکبند خارج شده باشد و به علت نقص‌ دچار تعمیرات شده یا چند سال از آن استفاده شود؛ دیگر دارای گارانتی نخواهد بود.

در واقع زمانی که شما یک محصول فاقد گارانتی خریداری می‌کنید؛ شرکت سازنده هیچ تضمینی برای کیفیت و اصالت محصول خریداری شده به شما نخواهد داد. برای رفع این مشکل بهتر است لپ‌ تاپ دست ‌دوم را تنها از فروشگاه‌هایی خریداری کنید که لپ ‌تاپ دست ‌دوم را برای مدت معلومی گارانتی تعمیر یا تعویض می‌کنند؛ برای مثال:

در زمان خرید لپ‌ تاپ دست‌ دوم یا استوک، فروشگاه یک ماه محلت تست داده یا تا سه ماه هر مشکلی را برای شما تعمیر می‌کند.

 

2. مدل لپ‌ تاپ دست ‌دوم، قدیمی‌تر است!

همان‌طور که در بالا گفتیم، بیشتر لپ ‌تاپ‌های استوک یا دست‌ دوم موجود در بازار ایران، از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می‌شوند. اکثر این لپ‌ تاپ‌ها برای مدتی توسط صاحبان قبلی مورداستفاده قرار گرفته و چند سالی از ساخت آن‌ها گذشته است. به‌ همین علت، سخت‌افزارهای این لپ‌ تاپ‌ها قدیمی بوده و در مقایسه با نسل‌های جدید، کیفیت پایین‌تری نیز، خواهند داشت.

برای کمترشدن این مشکل بهتر است لپ‌ تاپ استوکی را خریداری کنید که سخت‌افزار به‌روز‌تری داشته و یا امکان ارتقا در بعضی از قطعات را نیز، داشته باشد.

 

لپ ‌تاپ استوک بخریم یا نه؟

لپ‌ تاپ استوک بخریم یا نه؟!

اکنون که با تمام ویژگی‌ها، مزایا و معایب خرید لپ‌ تاپ دست ‌دوم و استوک آشنا شدید؛ نوبت به پاسخ به این سؤال رسیده است که آیا لپ ‌تاپ استوک بخریم یا نه؟!

درواقع باتوجه‌به تمام نکات ذکر شده در این مطلب دانستیم که لپ ‌تاپ نو، دارای گارانتی بوده و از نظر تکنولوژی، جدیدتر است؛ ولی لپ‌ تاپ دست‌ دوم یا استوک، فاقد گارانتی معتبر شرکت ‌سازنده بوده و در کنار قیمت مناسب‌تر از تکنولوژی قدیمی‌تر برخوردار است. در بعضی از شرایط اگر شما بخواهید یک لپ ‌تاپ دست‌ دوم را از نظر سخت‌افزاری ارتقا دهید؛ باید هزینه بسیار بیشتری در مقایسه با خرید یک لپ ‌تاپ نو بپردازید! بدیهی است در چنین شرایطی خرید یک لپ ‌تاپ دست ‌دوم صرفه ‌اتقصادی نخواهد داشت.

برای پاسخ اجمالی و کوتاه به پرسش فوق باید بگوییم که:

تصمیم به عهده شماست!

این شما هستید که باید باتوجه‌به میزان بودجه، نیاز و نحوه‌ کاربری که دارید؛ مناسب‌ترین انتخاب را برای خرید لپ‌ تاپ داشته باشید. درصورتی که همچنان برای انتخاب بهترین لپ ‌تاپ با ارزان‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت، سردرگم هستید؛ از طریق شماره 09055220955، با کارشناسان فروش سایت نواستوک در ارتباط بوده و از خدمات مشاوره رایگان قبل از خرید، بهره‌مند شوید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر، توصیه می‌شود به مقاله بهترین لپ‌ تاپ استوک 10 تا ۲۰ میلیون تومان، کدام است؟ در وبلاگ سایت نواستوک نیز مراجعه کنید.

 

چه کسانی هرگز نباید لپ ‌تاپ دست‌ دوم یا استوک خریداری کنند؟

بعضی از افرادی که در مشاغل خاصی فعالیت می‌کنند؛ بهتر است هرگز لپ ‌تاپ دست ‌دوم و استوک خریداری نکنید. برای مثال فروشندگان و مغازه‌داران، اساتید دانشگاه و هیئت علمی و کسب‌کارهایی که با مراجعه ارباب‌رجوع سروکار دارند؛ بهتر است تا جهت تأثیر روی دیدگاه مخاطبین از لپ تاپ‌هایی استفاده کنند که از تکنولوژی جدیدتر پیروی می‌کند.

 

چه‌کسانی بهتر است لپ ‌تاپ استوک یا دست ‌دوم خریداری کنند؟

برخلاف افرادی که ظاهر لپ تاپ برای وجه آن‌ها در نوع کسب‌وکارشان اهمیت بالایی دارد؛ افرادی هستند که کارایی لپ تاپ برای آن‌ها باید مهم‌تر از ظاهرش باشد! برای مثال دانشجویان و فریلنسرها که دریافت قابلیت‌های بیشتر با هزینه کمتر برای آن‌ها اولیت بالاتری دارد.

 

با انواع سطح‌بندی و گرید لپ‌ تاپ استوک یا دست‌ دوم آشنا شوید:

همان‌طور که در ابتدای متن گفتیم؛ تمامی لپ تاپ‌های استوک قبل از فروش، دسته‌بندی می‌شوند. در واقع قیمت لپ تاپ استوک، متناسب با گرید آن تعیین خواهد شد. این سطح‌بندی لپ تاپ‌های استوک از استانداردهای صنعت IT پیروی کرده و به خریدار برای درک مناسب وضعیت سخت‌افزاری لپ تاپ کمک بسیاری می‌کند. در ادامه به معرفی گریدهای لپ تاپ استوک خواهیم پرداخت.

 

1.  لپ تاپ استوک گرید A:

لپ تاپ گرید A، خود به سه دسته دیگر A++، A+ و A تقسیم می‌شود. لپ تاپ‌هایی که حداکثر یک ماه از آن‌ها استفاده شده باشد در این دسته قرار می‌گیرند. اگر هیچگونه آسیب به صفحه‌نمایش، ضرب‌خوردگی و شکستگی در لپ تاپ مشاهده نشود؛ محصول در گرید A قرار می‌گیرد.

 

2. لپ تاپ استوک گرید B:

اگر روی بدنه لپ تاپ تنها خراش‌های سطحی مشاهده شود؛ ولی نرم‌افزار و سخت‌افزار لپ تاپ کاملا تست شده و درست کار کنند؛ لپ تاپ در گرید B قرار می‌گیرد. ممکن است در این مدل لپ تاپ بعضی از درگاه‌ها و پورت‌ها تعویض نیز شده باشند. لپ تاپ استوک گرید B از 10 ماه تا 2 سال، طول عمر مفید خواهد داشت.

 

3. لپ تاپ استوک گرید C:

لپ تاپ دست دوم گرید C نیز، مانند گرید B مورد آزمایش قرار گرفته است؛ تنها وجه تمایز این دو گروه از یکدیگر عبارت است از:

 • مشاهده خراش‌های بسیار زیاد بر روی بدنه لپ تاپ
 • مشاهده تراشه‌های رنگی بزرگ
 • مشاهده گودی و تورفتگی در سطح خارجی یا داخلی لپ تاپ

نکته‌: طول عمر مفید لپ‌ تاپ گرید C معمولا از 2 سال تا 5 سال است.

 

4. لپ تاپ استوک گرید D:

اگر لپ تاپ روشن نشود و از نظر ظاهری هم دچار مشکل باشند؛ در گرید D قرار می‌گیرند. در واقع لپ تاپ استوک گرید D، قابلیت کارکردن را نخواهد داشت.

 

5. لپ تاپ استوک گرید R:

لپ تاپ گرید R، در حقیقت یک لپ تاپ نو است که به ‌همراه ضمانت اصالت کالا داخل بسته‌بندی مناسب به شما تحویل داده می‌شود! این لپ تاپ هیچگونه مشکل ظاهری و فنی نداشته و تنها به علت ماندن در انبار یا بازشدن توسط مشتری و موردپسند قرارنگرفتن با قیمتی مناسب‌تر به‌ فروش می‌رسد.

 

در زمان خرید لپ ‌تاپ دست ‌دوم یا استوک، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در زمان خرید لپ ‌تاپ دست ‌دوم یا استوک، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر تصمیم به خرید لپ تاپ استوک گرفته‌اید؛ حتما باید قبل از خرید راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم را مطالعه کنید. در ادامه به بیان مهم‌ترین نکاتی که در زمان انتخاب و خرید لپ تاپ استوک باید مدنظر داشته باشید؛ خواهیم پرداخت.

 1. بدنه لپ تاپ را برای عدم وجود هرگونه فرورفتگی و ضربه بررسی کنید.
 2. تمامی دکمه‌های کیبورد لپ تاپ را چک کنید و از کارکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید.
 3. از کارکرد صحیح شارژر باتری لپ تاپ مطمئن شوید؛ زیرا در صورت خرابی شارژر ممکن است مشابه آن را در بازار پیدا نکنید.
 4. تمامی درگاه‌های ورودی لپ تاپ و صحت عملکرد آن‌ها را بررسی کنید.
 5. تاچ‌ پد لپ تاپ را بررسی کنید.
 6. برای اطمینان از نحوه عملکرد صحیح نرم‌افزار لپ تاپ می‌توانید از برنامه‌های مخصوص این کار کمک بگیرید.

پاسخ به چند سؤالات متداول در زمان خرید لپ‌ تاپ دست‌ دوم:

 

 1. خرید لپ‌ تاپ استوک، چه مزیتی در مقایسه با لپ‌ تاپ نو دارد؟

شما با خرید لپ ‌تاپ دست ‌دوم می‌توانید با پرداخت یک مبلغ کمتر از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بیشتر، استحکام بیشتر و حتی امکان تعمیر و تعویض قطعات استفاده کنید.

 1. خرید لپ‌ تاپ دست ‌دوم به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

افرادی که جدید بودن تکنولوژی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لپ‌ تاپ و همچنین گارانتی برایشان اهمیت دارند؛  نباید سراغ محصولات دست ‌دوم یا استوک بروند.

 1. در زمان خرید لپ تاپ استوک، چگونه از سالم‌بودن آن مطمئن شویم؟

برای اطمینان از سالم‌بودن لپ تاپ دست دوم، مهم‌ترین کار این است که حتما به‌صورت مکتوب یک ضمانت‌نامه و مهلت تست یک‌ماهه از فروشنده دریافت کنید؛ همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهایی که به شما برای تست سلامت لپ تاپ کمک می‌کنند، بهره‌بگیرید. برای مثال:

 • نرم‌افزار DFX برای تست صفحه‌نمایش لپ تاپ کاربرد دارد.
 • نرم‌افزار Battery Info View برای تست باطری لپ تاپ کاربرد دارد.
 • نرم‌افزار Hard Sentinel Pro برای تست هارد لپ تاپ کاربرد دارد.
 • نرم‌افزار Pass MarkBurnIn Test برای تست گرافیک و رم لپ تاپ کاربرد دارد.

 

جمع‌بندی:

در این مطلب از سایت فروشگاه نواستوک، به پاسخ به یک سؤال مهم و پرتکرار پرداختیم؛ لپ ‌تاپ استوک بخریم یا نه؟! آیا خرید لپ ‌تاپ دست ‌دوم، توجیه اقتصادی دارد؟

باتوجه به نکات ذکر شده در این مطلب، پاسخ به سؤال فوق تنها به شرایط شما و میزان بودجه‌ای که برای خریداری کردن لپ‌ تاپ در نظر دارید بستگی دارد! درواقع لپ ‌تاپ‌ دست ‌دوم از قیمت کمتر، امکانات بیشتر در مقایسه با یک لپ‌ تاپ نو در همان رنج ‌قیمت برخوردار است؛ همچنین باتوجه به نوع مدل لپ‌ تاپ دست ‌دوم که انتخاب می‌کنید؛ احتمالا از کیفیت و مقاومت سخت‌افزاری بهتر و امکان تعویض و تعمیر قطعات نیز برخوردار شوید.

اما باتوجه به تمام این مزیت‌ها، لپ ‌تاپ استوک و دست ‌دوم فاقد گارانتی‌ معتبر بوده و معمولا از نظر سخت‌افزاری قدیمی‌تر هستند! اکنون انتخاب نهایی برعهده شماست!

 

شما کدام انتخاب را خواهید داشت؟ لپ ‌تاپ استوک یا لپ ‌تاپ نو؟ چرا؟

سؤالات و تجربیات خود را درباره خرید لپ ‌تاپ استوک و نو در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *